Tanácsadási formák
Gyermekpszichológia
Szülőként az egyik legnehezebb dolog, felismerni, hogy segítség kell. Bevonni egy szakembert a család és gyermekünk életébe elsőre sokszor ijesztő, azonban a szülők rövidesen megtapasztalják, milyen nagy megkönnyebbülés, amikor valaki kívülről lát rá a gyermekünk nehézségeire, és egy-egy jó tanáccsal régóta fennálló problémák oldódhatnak. Nem beszélve arról, hogy egy tapasztalt szakember jelenléte a szülő számára is megadja a "nem vagyok egyedül" érzését.
Jellemző gyerek problémák, amivel hozzánk lehet fordulni:
- szorongás, izgulás, társas nehézségek
- alvás és testi nehézségek (pl. bepisilés)
- magatartási gondok, nevelési tanácsadás, szülő-gyerek vagy testvér konfliktusok
- teljesítmény problémák, tanulási nehézségek
- serdülők tanácsadása, pályaválasztás
Felnőtt egyéni tanácsadás
A pszichológiai tanácsadás során a problémáját, nehézségét hozó személy hitelesség és teljes elfogadás mellett foglalkozhat az őt foglalkoztató kérdéseken a vele együtt dolgozó szakemberrek. A legfőbb közös cél az egyén fejlődése, amelyet a pszichológus - felhasználva szakmai tudását és tanult módszereit - segít elérni.
Amiben segíteni tudunk:
- önismereti fejlődés
- stresszkezelés, feszültségoldás
- élethelyzetben történt elakadások
- krízishelyzet (pl. gyász, válás, megváltozott élethelyzet, életciklus váltás)
- önértékelési problémák
- munkahelyi nehézségek (pl. konfliktusok, kiégés megelőzése és kezelése)
- kapcsolati problémák
Párterápia
Két ember életében kortól és a párkapcsolat hosszától függetlenül jöhetnek olyan időszakok, amikor állandósulnak a konfliktusok, megoldhatatlannak tűnő nézeteltérések, amelyek egy idő után elhidegüléshez vezethetnek. A párterápia azok számára javasolt, akik felismerték, hogy problémáik megoldásához szükségük van külső segítségre, egyfajta tudatos, nyílt, elfogadó és elfogulatlan támogatásra.
Gyakori problémák, amelyekben a pár közösen fejlődhet:
- az intimitás meggyengülése
- eltávolodás, közös értékek elhalványulása
- "elfejlődés egymás mellett" - amikor a pár másképp változik
- a bizalom megrendülése, féltékenység, csalódás
- kommunikációs nehézségek
- otthonról hozott minták, sérülések
- amikor nem tudják, mi a baj, de nem jó irányba haladnak
Családterápia
A család olyan, mint bármely rendszer, ahol a tagok függnek egymástól, és hatnak egymásra, így aztán lehetetlenség - főként a gyerekek esetében - az előforduló problémákat, zavarokat önállóan, a családtagok bevonása nélkül kezelni, ellenkező esetben, a család együttes tanácsadásával helyreállhat az a belső, családi biztonság, amely gyógyítólag hat szülőkre, gyerekekre egyaránt.
Családterápiát ajánlunk azokban az esetekben:
- amikor a gyerekeknél jelentkeznek különféle problémák (pl. viselkedési-, szociális-, vagy tanulási zavarok, kamaszkori krízisek, vagy bármelyik családtagnál organikus okokra nem visszavezethető testi, fizikai tünetek)
- gyermekvállalási helyzetben, gyereknevelési gondoknál
- örökbefogadásnál
- válás előtt vagy után
- mozaikcsalád létrejöttekor
- veszteség, családot érintő nehézség esetén
Csoportterápia
Legtöbb elakadásunkat, traumánkat közösségben éljük át, ami miatt különösen gyógyító tud lenni ugyanezeknek a problémáknak az átdolgozása egy olyan támogató csoportban, ahol jelen van az elfogadás, sorsközösség, biztonságérzet. Pszichológiai Tanácsadónkban gyermekek és felnőttek számára is rendszeresen indulnak csoportok, ahol a közösség ereje segíti a fejlődést.
(Aktuálisan induló csoportjaink itt.)
Csoporttípusok:
- pszichodráma önismereti csoport
- művészetterápiás csoport
- relaxációs és stresszcsökkentő csoport
- női önismereti csoport
- serdülők és fiatal felnőttek önbizalomnövelő csoportja
- meseterápiás gyerek- és felnőtt csoport
Mediáció
Az élet és a társas kapcsolatok velejárói a konfliktusok. Ezekre tekinthetünk kellemetlenségként, amelyek, ha hagyjuk őket elmérgesedni, végeláthatatlan veszekedések okozói lehetnek. Lehet azonban lehetőségként is látni őket. Lehetőség arra, hogy tisztázzuk, ki mit szeretne, kinek milyen igényei vannak, és hol vannak a felek közös pontjai. Ehhez ad teret és kereteket a mediátor. Semleges helyen, egy pártatlan harmadik fél jelenlétében és segítségével könnyebb lehet a megállapodás, amellyel elkerülhető a pereskedés is.
Mediáció típusai:
- Válási mediáció
- Párkapcsolati mediáció
- Családi mediáció
- Kamasz-szülő mediáció
- Békítő mediáció